12η αγωνιστική: Ο Άρης ανακάτεψε την τράπουλα και η ΑΕΚ μοιράζει(;) την Τετάρτη.

12η αγωνιστική

Καλό ποδόσφαιρο και γκόλ με το τσουβάλι στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σουπερλίγκας και τον Άρη να ανακατεύει τις πρώτες θέσεις την βαθμολογίας, τουλάχιστον προς το παρόν.

Παναθηναϊκός – Πας Γιάννινα: 2-0

Καλός στην αρχή και στο τέλος ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά αποτελεσματικός στο ενδιάμεσο διάστημα ο Παναθηναϊκός και ήττα με 2-0 για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη στην επιστροφή του «τριφυλλιού» στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας μετά από 2,5 χρόνια.

Όπως τόνισε και ο κόουτς των Ηπειρωτών στις δηλώσεις του, σε αυτό το επίπεδο μετράνε πολύ οι λεπτομέρειες και σ’ αυτές οι «πράσινοι» έδειξαν την εμπειρία τους, σε αντίθεση με τον ΠΑΣ Γιάννινα που έχασε κλασικές ευκαιρίες με Κάργα, Πίρσμαν, Ελευθεριάδη, Σιόντη και Σάλιακα και δυστυχώς δεν πέτυχε ούτε γκολ!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε και πάλι κάποια από τα χαρίσματα του όπως πίεση ψηλά, διάθεση για ποδόσφαιρο, καλά «διαβασμένος» και με κλασικές ευκαιρίες, αλλά εμφάνισε και τα ελαττώματά του, όπως είναι τα ατομικά λάθη, που κόστισαν σε φαινομενικά απλές φάσεις για να «τελειώσουν», αν όχι εν τη γενέσει τους, τουλάχιστον στην εκτέλεση.

Λάρισα- OΦH: 0-1

Ο ΟΦΗ κέρδισε την ΑΕΛ στην  έδρα της με 1-0, για την 12η αγωνιστική της Superleague. Με το διπλό αυτό οι Κρητικοί επιστρέφουν στις επιτυχίες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση μπήκε στο 58’, με τον Σπαρβ να σκοράρει σε λάθος εστία και να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Το αυτογκόλ του Φιλανδού έκρινε τελικά την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, και έτσι οι κρητικοί θα επιστρέψουν στη βάση τους με το τρίποντο της νίκης στις αποσκευές τους.

Λαμία – Ολυμπιακός: Εκκωφαντικό  6-0

Σε ένα βαρύ και επικίνδυνο τερέν, από τη νεροποντή που είχε προηγηθεί, συγκρούστηκαν Λαμία και Ολυμπιακός για την 12η αγωνιστική της Σουπερλίγκας.

Αναμέτρηση που έμοιαζε με περίπατο σε… λίμνη για τους ‘ερυθρόλευκους’ μετά από 35 λεπτά αγώνα, καθώς σε αντίθεση με τους γηπεδούχους είχαν τις λύσεις να διαχειριστούν τις δικές τους απουσίες.

Και το έκαναν ως το τελικό 0-6 χάρη στους δύο κεντρικούς τους μέσους, που όχι μόνο έλεγξαν τον ρυθμό αλλά και το σκορ.

Άλλωστε όπως συμφωνούν κάμποσοι προπονητές, η ομάδα που έχεις συχνά εξαρτάται από τους χαφ που διαθέτεις. Και τουλάχιστον για το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός μπορεί να καυχιέται γι’ αυτό.

Άρης- ΠΑΟΚ: 1-0

Ο Άρης με το 1-0 επί του ΠΑΟΚ, είναι ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι που τα είχε όλα! Νεύρα, ένταση, αμφισβητούμενες φάσεις και σίγουρα θα έχει και… συνέχεια!

Το εύστοχο πέναλτι του Γκάμα έδωσε τη νίκη και έστειλε τους «κίτρινους» στη 2η θέση. Αυτό κι αν ήταν κλασικό ντέρμπι. Κακό παιχνίδι ποιοτικά, ελάχιστες οι φάσεις στις δύο περιοχής, πολλά μαρκαρίσματα και φυσικά ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Αυτός όμως που πραγματικά αυτό που ήθελε απελπισμένα είναι ο Άρης καθώς η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα έκρινε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και φυσικά διατήρησε τους «κίτρινος» στις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων όχι όμως και τον τρόπο για να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του Άρη.

Απόλλων Σμύρνης – AEK  3-4

Mπορεί να έβαλε τον εαυτό της σε ζόρια, ωστόσο ηAEK πέρασε νικηφόρα από την Ριζούπολη με το τελικό 4-3 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, για την 12η αγωνιστική της Σουπερλίγκας.

Έτσι διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας  και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι της Τετάρτης με τον ΟΣΦΠ στο ΟΑΚΑ. Και το πέτυχε για τρεις βασικούς λόγους, που έχουν ονοματεπώνυμο: Μάριο Μιτάι, Καρίμ Ανσαριφάρντ και Λιβάι Γκαρσία.

Το πλάνο της ΑΕΚ για τον 17χρονο μπακ-χαφ ‘λέει’ πως θα κάνει φέτος κοντά στις 20 συμμετοχές. Απέναντι στη Λέστερ μεσοβδόμαδα πραγματοποίησε μόλις την 3η του εμφάνιση για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ήταν ωστόσο από εκείνους που δικαιολόγησαν την παρουσία τους στο χορτάρι, παρά την ήττα από τις ‘αλεπούδες’. Ο Μάσιμο Καρέρα προφανώς ήθελε να τον επιβραβεύσει, έτσι του έδωσε φανέλα βασικού στη Ριζούπολη.

Είναι βέβαιο πως ο Ιταλός τεχνικός δεν το μετάνιωσε. Πώς θα μπορούσε άλλωστε, από τη στιγμή που ο Μιτάι είχε τις δύο ασίστ στα ισάριθμα γκολ του Ανσαριφάρντ στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Βόλος – Παναιτωλικός: 0-0

Βόλος και Παναιτωλικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 0-0 στο Πανθεσσαλικό για τη 12η αγωνιστική της Superleague, με την ομάδα του Αγρινίου να παίρνει έναν πολύ σημαντικό βαθμό, καθώς αγωνιζόταν για πάνω από 65 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τζανακάκη. Παρόλα αυτά, άντεξε στην πίεση του Βόλου και πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό (0-0)

Εκκρεμεί ο αγώνας  Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος  που θα γίνει αύριο Δευτέρα 14.12.2020