Παγκόσμια Σχολική Γυμνασιάδα: 34 μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες μαθητές

34 μετάλλια

Με 34 μετάλλια στις αποσκευές της, από τα οποία τα 14 είναι χρυσά, επιστρέφει σήμερα Τετάρτη, στις 23:30 το βράδυ, η ελληνική αποστολή των μαθητών/τριών-αθλητών/τριών οι οποίοι συμμετείχαν στην Παγκόσμια Σχολική Γυμνασιάδα που διεξήχθη στις πόλεις Μαρακές και Καζαμπλάνκα του Μαρόκο.

Η Ελλάδα κατέκτησε την 1η θέση στα μετάλλια στην κολύμβηση  με 20 μετάλλια από τα οποία τα 7 χρυσά και τη 2η θέση στον κλασικό αθλητισμό με 13 μετάλλια από τα οποία τα 7 χρυσά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αθλητές/τριες μας διακρίθηκαν αντιμετωπίζοντας αθλητές/τριες μεγάλων αποστολών άλλων χωρών όπως της Βραζιλίας η οποία συμμετείχε με 250 μαθητές/τριες, της Κίνας με περισσότερους από 100, της Γαλλίας, της Ουγγαρίας, της Ρουμανίας κ.ά.

Στη προχθεσινή τελευταία ημέρα των αγώνων η Ελληνική αποστολή συγκέντρωσε 11 μετάλλια.

Κελεσίδης Γεώργιος στο δίζυγο

Επίσης την 6η θέση στον τελικό του εδάφους κατέκτησε η Μάγια Εβελίνα ενώ η Δερβίση Μαρία της Ρυθμικής Γυμναστικής κατέλαβε την 6η θέση στο σύνθετο ατομικό σε σύνολο 39 αθλητριών από 16 χώρες.

Οι μαθητές/τριες -αθλητές/τριες της ελληνικής αποστολής που συμμετείχαν στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα του Μαρόκο 2018 επιλέχθηκαν σύμφωνα με την πρόκρισή τους στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες ΓΕ.Λ και ΕΠΑ.Λ. Ελλάδας-Κύπρου σχολικού έτους 2017-2018.