Play off και Play out

Άλλη μια Κυριακή έφτασε στο τέλος της και όσο πλησιάζουμε στο τέλος της σεζόν τα πράγματα αντί να ξεδιαλύνουν τόσο περιπλέκονται.

Η νίκη της ΑΕΚ ως επί το πλείστον επί του ΑΡΗ και η εκτός έδρας νίκη της Λάρισας στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου ρίχνει προς το παρόν στο καναβάτσο τον Παναιτωλικό.

Και λέμε προς το παρόν γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί αγώνες ακόμα.

ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 1-3

Μετά από 4 αγωνιστικές χωρίς νίκη και κει που δεν το περίμενε κανείς, η ΑΕΚ βγάζοντας μια αναπάντεχη αντίδραση κέρδισε τον ΑΡΗ στο γήπεδό του με 1-3 και πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και οι τραυματισμοί είναι αυτά που θα κρίνουν την έκβαση των playoff.

Αρκεί, η σημερινή νίκη να μην άλλη μια φωτοβολίδα.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 1-1

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Αστέρας και ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τρίπολης. Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τα πάντα. Χαμένος μπορεί να θεωρηθεί ο Αστέρας μιας και μένει λίγο πίσω στην ειδική βαθμολογία των playoffs, που έχουν όμως πολύ δρόμο ακόμη.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1

Παρόλο που οι πράσινοι προηγήθηκαν με πέναλτι, ο Ολυμπιακός δεν άφησε σε καμία χρονική στιγμή του παιχνιδιού να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά του και φιλοδώρησε τον αιώνιο αντίπαλό του με 3 τέρματα αρχής γενομένης από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τα υπόλοιπα ήταν απλά διαδικαστικά και απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι αξίζει την θέση που βρίσκεται τα τελευταία χρόνια

Ατρόμητος – Λάρισα 0 – 1

Η Λάρισα πήρε «βαθιά ανάσα» στην υπόθεση παραμονή στη Super League, επικρατώντας με 1-0 του Ατρόμητου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ.

Αυτή είναι η πρώτη ιστορική νίκη των «βυσσινί» στην έδρα της ομάδας του Περιστερίου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο  Στίφλερ στο 41ο λεπτό. Το έργο της γίνεται ακόμη πιο εύκολο μετά το ¨ναυάγιο¨ του Παναιτωλικού στον Παγασητικό κόλπο

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ  0-0

Ο Απόλλων Σμύρνης και ο ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στη Ριζούπολη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν πολύτιμο πόντο στη μάχη που δίνουν για την παραμονή. Πιο άνετοι οι γηπεδούχοι.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον ΟΦΗ για την 3η αγωνιστική των playouts της Σουπεριγκας.  To παιχνίδι έληξε 0-0, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες.

Βόλος – Παναιτωλικός  3-1

Σε τροχιά SuperLleague 2 βρίσκεται ο Παναιτωλικός που σε έναν ακόμη  κρισιμότατο  αγώνα παρουσίασε κάκιστο πρόσωπο και έχασε εύκολα 3-1 στον Βόλο.

Στο ρελαντί τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο οι Θεσσαλοί. Ανύπαρκτοι οι παίκτες και ο πάγκος των κίτρινων σε μια δύσκολη συγκυριακά χρονιά.

O αγώνας ΠΑΣ Γιάννινα-Λαμία θα διεξαχθεί την Δευτέρα 12.04 στις 19:30