22η Αγωνιστική | Στιγμιότυπα και βαθμολογία

Ό Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας τον Ολυμπιακό για την 22η αγωνιστική της Super League και του έσπασε το αήττητο επικρατώντας με 2-1. Μαουρίσιο και Σανκαρέ οι σκόρερ.

Στο 82΄, ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο ματς και χάρη σε αυτό μείωσε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο Ελ-Αραμπί. Από εκεί και πέρα δεν είχε το πάθος να διεκδικήσει κάτι καλύτερο χωρίς να θέλω να μειώσω την μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού.  “Το ήθελε και το πήρε”.

Αυτός θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος του σημερινού αγώνα. Άλλωστε νομίζω ότι η πανδημία και η απώλεια φιλάθλων από την μια και μία η απουσία του ελληνικού στοιχείου από τις ομάδες από την άλλη, δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για το πάθος σε ένα  ντέρμπι!

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-0

Λευκή ισοπαλία στην Τρίπολη ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την ομάδα την Λαμίας. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να «προσπεράσουν» τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση.

Από την άλλη, η Λαμία που δίνει μάχη για να κρατηθεί στην κατηγορία και να αποφύγει τον υποβιβασμό, πήρε έναν πολύτιμο βαθμό σε μια δύσκολη έδρα παραμένοντας παράλληλα για τέταρτο σερί παιχνίδι αήττητη.

Πάντως, ο Αστέρας ήταν καλύτερος κυρίως στο α’ ημίχρονο, οπότε απείλησε στο 24′  με τον Μπαράλες να σημαδεύει το αντίπαλο δοκάρι, ενώ το γκολ που πέτυχε στο 26′ ο Φερνάντεθ ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του VAR για επιθετικό φάουλ του Μπαράλες στον Τζανετόπουλο.

Στο β’ ημίχρονο η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της αφήνοντας λιγότερους χώρους στον Αστέρα που δεν μπόρεσε να φτάσει σε ουσιαστική απειλή. Κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Απόλλων Σμύρνης  –  Ατρόμητος 2-1

Εξαιρετικός ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου, πανηγυρίζοντας την πρώτη εντός έδρας νίκη απο την πρεμιέρα της Super League επί της ΑΕΛ.

Ο Απόλλων Σμύρνης έδωσε συνέχεια στην εντυπωσιακή του εμφάνιση της προηγούμενης εβδομάδας στην Τούμπα (2-2), επικρατώντας αυτή τη φορά 2-1 του Ατρόμητου στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σουπερλίγκας.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» παρουσίασε πολύ καλό και σοβαρό πρόσωπο, εκμεταλλευόμενη πλήρως τις φάσεις που της παρουσιάστηκαν. Έτσι, επέστρεψε  στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές και  τέσσερις ολόκληρους μήνες.

Παρά την καλή παρουσία του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, μένοντας για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική με άδεια «χέρια».

Άρης  – Παναιτωλικός 0-0

Ο Άρης δεν κατάφερε να δει “άσπρη μέρα” στο παγωμένο Κλεάνθης Βικελίδης και έμεινε ισόπαλος χωρίς τέρματα απέναντι στον Παναιτωλικό χάνοντας  πολύτιμο έδαφος στην μάχη για την δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, καθώς βρήκε απέναντι της έναν πολύ καλό Κνετ, αλλά και τον σωστά οργανωμένο μεσοαμυντικά Παναιτωλικό.

Διαμαρτύρεται, βέβαια, για την φάση στο 7ο λεπτό, όταν και ο Γκάμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR ακύρωσε το γκολ, υποδεικνύοντας σε αντικανονική θέση τον Μπερτόλιο στην αρχή της φάσης.

Λάρισα – ΑΕΚ : Ανεβλήθει  λόγω καιρικών συνθηκών

ΟΦΗ – Βόλος 1-2

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για τον Βόλο ώστε να φύγει με διπλό από την Κρήτη. Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ ο οποίος μείωσε στο δεύτερο μέρος με το παρθενικό γκολ του Καστάνιος.

Ο γηπεδούχος είχε δύο δοκάρια αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την έκτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα. Αντιθέτως, ο Βόλος ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία του στο ματς.

Ο Ριένστρα έκανε τη σέντρα και ο Περέα με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ έκανε το 0-1 στο 3′. Στο 21′ μάλιστα ήρθε και το 0-2 όταν ο Δουβίκας κατέβασε όμορφα την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Ο Γιαννούλης στο 32′ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά η προβολή του από τη μικρή περιοχή σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν.

Άπο κει και πέρα ο ΟΦΗ  προσπάθησε και μείωσε. Δεν έφτανε όμως για να γυρίσει το παιχνίδι απέναντι σε έναν  Βόλο, που έπαιξε τόσο όσο να κρατήσει αυτό που έχτισε στο πρώτο ημίχρονο.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-1

Η ομάδα που το ήθελε πιο πολύ πήρε το παιχνίδι. Ο  Παναθηναϊκός μια συμπαγής ομάδα κέρδισε έναν φλύαρο Ολυμπιακό που  δεν είχε το πάθος  που όφειλε για να πάρει τους τρεις εκτός έδρας  βαθμούς.

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο  και ένα στο δεύτερο σφράγισε την νίκη του που λίγο έλλειψε να την χάσει μέσα από τα χέρια του. Την κράτησε ο Διούδης όμως  τελευταία στιγμή και ίσως είναι ο MVP του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω από το να μειώσει σε 2-1.

Πας Γιάννινα – ΠΑΟΚ Δευτέρα  16:15