11η αγωνιστική: Δεν αλλάζουν και πολλά στην κορυφή της Σουπερλίγκας!

Ο Ολυμπιακός “φιλοδώρησε” με 4 γκολ την ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου. Αφού όμως πρώτα είχε προηγηθεί το γκολ των φιλοξενουμένων από το 11ο λεπτό με τον Μπαριέντος.

Ο Ολυμπιακός θα φέρει το παιχνίδι στα ίσια λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους. Ειδικότερα στον Ελ Αραμπί που με τρία δικά του τέρματα (66,80, 92)διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Και είναι ουσιαστικά και το πρόσωπο του αγωνιστικού Σαββατοκύριακου.

Παλικάρι αποδείχθηκε ο Άρης μέσα στο Περιστέρι (2-2)

Σπαταλώντας για τρίτο εν συνεχεία αγώνα ένα ολόκληρο ημίχρονο. Από το 35ο λεπτό μένει με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ροζ και  από το 51ο βρίσκεται να χάνει με δυο γκόλ διάφορα.

Όμως βρήκε την ψυχική δύναμη να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας τελικά στις αποσκευές του.

Ο προπονητής του και τα ψυχικά αποθέματα των παικτών έδειξαν στα τελευταία σαράντα λεπτά του αγώνα, ότι κανένα παιχνίδι δεν είναι χαμένο πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη του. Μένει μόνο να δούμε που μπορεί να φτάσει αυτή η ομάδα φέτος.

Στο Ηράκλειο η καλή μέρα φάνηκε απ την αρχή!

Ο Φατιόν στην αρχή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα. O OΦH δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την φλύαρη υπεροχή του.

Μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε πίεσε πολύ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησε το πρώτο. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και να απειλούν την εστία του Απόλλωνα.

Όχι με την ίδια συχνότητα όμως που το έκαναν στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, απέναντί τους είχαν έναν εξαιρετικό Βέρχουλστ. Και ενώ ο ΟΦΗ ήταν μπροστά και αναζητούσε την ισοφάριση, ο Απόλλων Σμύρνης στη μία και μοναδική φορά που βρέθηκε στο αντίπαλο μισό κατάφερε να σκοράρει κάνοντας το 0-2.

Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι. Με τους γηπεδούχους να απειλούν μόνο με δύο σουτ  έξω από την περιοχή στο 79′ και στο 81′, αλλά και με μια κεφαλιά  στο 93′ με τον Βέρχουλστ να φωνάζει και πάλι παρόν με την επέμβασή του.

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Εικοσιένα  παίκτες άκουσαν το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου ανάμεσα στις 2 ομάδες.  Ο Ελ Καντουρί λείπει ατό το 37ο λεπτό μετά την γκάφα του, λόγω κόκκινης κάρτας.

Τα νεύρα πολλά , άγχος και γενικά ένα παιχνίδι χωρίς ουσία και φάσεις και από τις δυο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο συνήθης ύποπτος στα τελευταία 5  παιχνίδια  του ΠΑΟΚ έκανε πάλι την διαφορά.

Και το όνομα αυτού, Χρήστος Τζόλης. Με ένα γκολ στο 64ο λεπτό και ένα πέναλτι που κέρδισε λίγο αργότερα  (70ό) και εκτέλεσε ο Ζιφκοβιτς  έστειλε τον ΠΑΟΚ στην  πλευρά του νικητή βάζοντας στο σακούλι της συγκομιδής βαθμών άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Έτσι τώρα περιμένει να σκοντάψει η ΑΕΚ στον ντέρμπι για να νοιώθει κάποια παραπάνω σιγουριά.

Πας Γιάννινα- Λαμία  2-0

Το «πρέπει» είναι πάντα παράγοντας άγχους στο ποδόσφαιρο και σήμερα ο ΠΑΣ Γιάννινα «έπρεπε» με κάθε τρόπο να νικήσει τη Λαμία, σ’ ένα πολύ κομβικό παιχνίδι με την ουραγό της βαθμολογίας.

Και ακόμα και αν δεν ήταν εφικτό να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων, αφού ο αντίπαλος ήταν περιχαρακωμένος σε λογικές μερικών δεκαετιών πιο πίσω, εν τέλει η ομάδα του κ. Γιαννίκη «χτύπησε» μία φορά σε κάθε ημίχρονο με Ελευθεριάδη και Παμλίδη και έφυγε με τους 3 πολύτιμους βαθμούς, τους πρώτους για την τρέχουσα σεζόν μέσα στο «Ζωσιμάδες».

ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 1-2

Μετά από ένα εντυπωσιακό δεκάλεπτο στην αρχή του αγώνα η ΑΕΚ ισορροπεί το παιχνίδι χωρίς όμως κάτι το ουσιώδες στο παιχνίδι της. Ένα παιχνίδι περισσότερο κέντρου, και με τις δύο ομάδες να προσέχουν κατά κύριο λόγο το μηδέν στην άμυνα τους. Χρειάστηκε  ένα ημίωρο για να δούμε να μπαίνει γκολ.

Ο Μακέντα ανοίγει το σκορ για τους τυπικά  φιλοξενούμενους. Και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από το πουθενά σε ένα παιδαριώδες λάθος της άμυνας της γηπεδούχου ο Παναθηναϊκός διπλασιάζει τα τέρματα.

Γενικά ένα γεμάτο εναλλαγές πρώτο ημίχρονο σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ πιο νευρική και πιο ασύνδετη παρά τις αλλαγές που έκανε ο Ιταλός κόουτς.

Γλυτώνει όμως έως τώρα από τα λάθη στην τελική προσπάθεια και στην χαλαρότητα πλέον των πρασίνων. Με τέτοιες εμφανίσεις δεν διεκδικείς κάτι παραπάνω από την τέταρτη θέση λίαν επιεικώς.

Ούτε και με τέτοια γκολ σαν του Ολιβέιρα λίγο πριν το τέλος του αγώνα σου δίνει ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Με το αυριανό παιχνίδι Παναιτωλικός – ΑΕΛ (19:30) πέφτει η αυλαία της 11ης αγωνιστικής.