Playoffs & Playout

Playoffs playout

Αρχίζει και ξεκαθαρίζει το τοπίο, προς το παρόν μέσω playout για τις ομάδες που θα υποβιβαστούν και έτσι εκτός απροόπτου η ομάδα της Λάρισας θα είναι η πρώτη ομάδα που θα υποβιβαστεί.

Όσο για τα playoffs, ο ΠΑΟΚ σιγουρεύει την Δεύτερη θέση και η ΑΕΚ αφήνει μετά την νίκη της ουσιαστικά τον κακό Παναθηναϊκό έκτος Ευρώπης.

Βόλος – Λάρισα 3-1

Τίτλοι τέλους για την ομάδα της Λάρισας στην Σουπερλίγκα , τουλάχιστον για την επόμενη περίοδο.

Οι “βυσσινί” αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και έπεσαν σχεδόν αμαχητί απέναντι σε μια ομάδα σε φοβερή φόρμα που ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο και εν τέλει το πήρε.

Αν και τα playouts δεν έχουν τελειώσει ακόμη η Λάρισα έχει πέσει και μαθηματικά, μιας και υστερεί από τον Παναιτωλικό στην ισοβαθμία και δεν έχει τύχη ούτε για παραμονή μέσω μπαράζ.

Αυτή η ιστορική ομάδα δυστυχώς δεν θα είναι εκεί που αρμόζει, σύμφωνα με την ιστορία της.

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 1-3

Καθάρισε ο Ατρόμητος και έστειλε τον Παναιτωλικό στα μπαράζ, αφού έπειτα από 3,5 μήνες ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε 3-1 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, με την ομάδα του Τραΐανού Δέλλα να διεκδικεί οριστικά την παραμονή του σε αγώνες μπαράζ περιμένοντας να δει την επόμενη αγωνιστική τον αντίπαλό του με όλα τα σενάρια ανοικτά.

Λαμία – ΟΦΗ 0-2

Το πήρε αυτός που το ήθελε περισσότερο, ασχέτως αν το άξιζε, και ο πιο… τυχερός! Ο ΟΦΗ έκανε γκολ την πρώτη και την τελευταία του τελική στο ματς, ενώ η Λαμία «έσπασε» τα δοκάρια.

Οι Κρητικοί πήραν τους βαθμούς, εξασφαλίζοντας την παραμονή και οι Φθιώτες που την είχαν ήδη εξασφαλισμένη, τις εντυπώσεις για ακόμα ένα ματς. Το τελικό αποτέλεσμα ίσως αδικεί την Λαμία βάσει ευκαιριών, αλλά αυτή είναι η ομορφιά του αθλήματος.

Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν.

ΠΑΟΚ- Αρης 2-0

Νίκησε τον Άρη και έγινε «αφεντικό» της δεύτερης θέσης και της πόλης της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ. Με πέναλτι του Σβαμπ στο 69’ και γκολ του Ζιβκοβιτς στο 91’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-0, ντουμπλάροντας τις νίκες επί του Άρη στα play-offs και «σφράγισε» ουσιαστικά την δεύτερη θέση στη φετινή Super League.

Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-0

Λευκή ισοπαλία στο παιχνίδι στην Τρίπολη ανάμεσα στον Αστέρα και τον Ολυμπιακό, για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Σουπερλίγκα.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι από τους Αρκάδες στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, είχαν τις πιο σημαντικές ευκαιρίες στην αναμέτρηση, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Αξιοσημείωτο ήταν βέβαια ότι ο Πέδρο Μαρτίνς στο σημερινό παιχνίδι έδωσε χρόνο συμμετοχές σε ποδοσφαιριστές όπως οι Τζολάκης και Καλογερόπουλος, που ξεκίνησαν στη βασική 11άδα των Πειραιωτών, αλλά και στον νεαρό Καραργύρη, που αγωνίστηκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονομε το αποτέλεσμα να είναι αρκετά  ικανοποιητικό.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-1

Με κορυφαίο και σκόρερ τον αρχηγό της Πέτρο  Μάνταλο που έπαιξε με ενέσεις και δική του ευθύνη, η ΑΕΚ νίκησε (0-1) τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην Ευρώπη.

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση έκανε η Ένωση στην επανάληψη, έχασε ευκαιρίες για νίκη με πολλά γκολ και σώθηκε στις καθυστερήσεις από το χαμένο πέναλτι του Μακέντα που έκανε πολλές καρδιές να σπάσουν και από τους δυο πάγκους.

Τελικά, Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης μένουν εκτός Ευρώπης.