Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Με σκορ 3-0 έληξε η «μάχη» στο «Καραϊσκάκης»!

Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Η πρώτη αγωνιστική της Super League για το 2021 σήκωσε σήμερα, 03.01.2021, αυλαία με το ματς Ολυμπιακού-ΑΕΚ να ξεχωρίζει στην 14η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη σε μια αναμέτρηση που είναι εξίσου σημαντική και για τις δύο ομάδες.

Ο Ολυμπιακός θέλει να κρατήσει την κορυφή της κατάταξης, ενώ, η ΑΕΚ θέλει μία νίκη για να καταφέρει να ανέβει και άλλο στην κατάταξη.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το 2020 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, δείχνοντας πως για άλλη μια χρονιά είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είναι τρεις βαθμούς μπροστά από τον δεύτερο Άρη και με νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, θα αφήσουν αρκετά πίσω την Ένωση.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της και προέρχεται από σημαντικές αλλαγές στο εσωτερικό της, μετά και το «διαζύγιο» με τους Καρέρα και Ίβιοτς και την επιστροφή των Χιμένεθ – Κονέ.

18:42

Προηγείται με 1-0 ο Ολυμπιακός μετά από γκολ του Ελ Αραμπί με κεφαλιά στο 13′ της αναμέτρησης!

20:00

Στο 51′ η ΑΕΚ έχασε μία καλή ευκαιρία. Ο Ολιβέιρα πήρε τη μονομαχία με τον Μπα και έκανε το γύρισμα κι έπειτα από καραμπόλα, η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόες που έπιασε άστοχο σουτ.

Στο 68′ ο Ελ Αραμπί “εκτέλεσε” το δεύτερο γκολ, της ομάδας του και του ίδιου, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη του Ολυμπιακού!

20:42

Έχοντας ήδη δεχθεί 2 γκολ, η ΑΕΚ προσπάθησε στα εναπομείναντα λεπτά να μειώσει το σκορ, αλλά όχι μόνο δεν τα κατάφερε αλλά δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Ύστερα από το τράβηγμα του Σιμόες στον Βαλμπουενά εντός της μεγάλης περιοχής,  ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Ο Γάλλος ανέλαβε επιτυχώς την εκτέλεση διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-0.