“Αυτοκτόνησε” η ΑΕΚ!! ΠΑΟΚ vs Ολυμπιακός στον τελικό κυπέλλου 22 Μάϊου!

ΠΑΟΚ ΑΕΚ

Η ΑΕΚ βρήκε γκολ παράτασης με τον Γαλανόπουλο στην Τούμπα στο 69′, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος συνολικά και γύρισε το ματς και την πρόκριση.

Ο Κρμέντσικ στο 84′ και ο Ζίφκοβιτς στις καθυστερήσεις σφράγισαν την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου για τον δικέφαλο του Βορά, που είχε χάσει και πέναλτι με τον Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας για δυο αποτελέσματα ξεκίνησε με μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνα σε σχέση με την ΑΕΚ που ήταν πιο επιθετική, αλλά ακίνδυνη. Οι Θεσσαλονικείς είχαν 2-3 απανωτές ευκαιρίες μιας και η ΑΕΚ δεν φαινόταν πουθενά μέχρι τότε.

Η πρώτη τελική της ΑΕΚ ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Λόπες.

Επιθετικός ο ΠΑΟΚ στο β΄ ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι και στο 46′ πλησίασε στο γκολ. Από σουτ του Αουγκούστο η μπάλα πήρε φάλτσο με κόντρα πάνω στον Τσιγκρίνσκι και ο Τσιντώτας με προσπάθεια την έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 54′ δυνατό σουτ του Βασιλαντωνόπουλου αποκρούστηκε σε κόρνερ, με την ΑΕΚ να ανεβάζει ρυθμούς και να ασκεί πίεση στα καρέ του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι με πυκνή αμυντική διάταξη προσπαθούσαν να θωρακίσουν την αμυντική τους λειτουργία αλλά αυτή η τακτική έδινε χώρο και έδαφος στην Ένωση.

Στο 60΄ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Σφιντέρσκι να ανατρέπεται από τον Γαλανόπουλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια που έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Τσιντώτα για να χαθεί έτσι η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων για ένα γκολ.

Γκολ η ΑΕΚ

Η ευκαιρία της ΑΕΚ για γκολ ήρθε στο 67′ με τον Ανσαριφάρντ να σουτάρει από πλάγια και τον Πασχαλάκη να αποκρούει σωτήρια. Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Μάνταλο πήρε πολλές πρωτοβουλίες και μετά το 60′ έκλεισε τον ΠΑΟΚ στα καρέ του.

Σύντομα ήρθε και το γκολ. Από κόρνερ του Τάνκοβιτς στο 69′ ο Γαλανόπουλος στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά αιφνιδίασε τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 0-1.

Στο 75′ είχαμε αλλαγή αλλά όχι παίκτη. Ο πρώτος βοηθός του Ιταλού ρέφερι, Μάουρο Βινέντσι, νιώθοντας ενοχλήσεις στην γάμπα αντικαταστάθηκε από τον 4ο διαιτητή κ. Αριστοτέλη Διαμαντόπουλο πηγαίνοντας αυτός τέταρτος στην θέση του.

Δύο γκόλ σε 12 λεπτά ο ΠΑΟΚ και πρόκριση στον τελικό

Ακολουθεί ένα δεκάλεπτο με πολλές διακοπές που χάνεται ο ρυθμός, μέχρι που φτάνουμε στο 84’, σημείο όπου κόντρα στην ροή του αγώνα ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει σε 1-1 με διαγώνιο δυνατό σουτ από πλάγια θέση του Κρμέντσικ.

Σε μια φάση που πάλι δεν λειτούργησε τίποτα σωστά αμυντικά, ο Μάνταλος δεν έδιωξε σωστά για να τελειώσει την φάση και ο φορ του ΠΑΟΚ βρέθηκε ολομόναχος δεξιά και εκτέλεσε τον Τσιντώτα.

Όλα τελείωσαν στο 96’ όταν από λάθος του Μιτάι ο Ζίφκοβιτς με πλασέ κρέμασε τον Τσιντώτα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1

Και ενώ όλα έδειχναν ΑΕΚ με δύο τραγικά λάθη ο ΠΑΟΚ πήρε το παιχνίδι και θα είναι αυτός που θα βρεθεί αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό στις 22. Μαΐου