Playoff & Playout – 4η αγωνιστική

Playoff & Playout - 4η αγωνιστική

Χωρίς την μεγάλη έκπληξη κύλησε και αυτή η αγωνιστική των playout και των playoff. H AEK συνέχισε της νίκες και οι ΠΑΟΚ και Άρης νίκησαν με την πλάτη στον τοίχο τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό αντίστοιχα.

Η αγωνία λοιπόν κορυφώνεται έχοντας και άλλα επεισόδια.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-0

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα τον Ολυμπιακό με 2-0 δείχνοντας ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Από την άλλη ο Ολυμπιακός πήγε στην Θεσσαλονίκη χωρίς άγχος και την πλάτη στον τοίχο μιας και είναι ήδη πρωταθλητής κάνοντας ένα καλό παιχνίδι.

Το μόνο που του έλλειψε ήταν το γκολ. Το «τρίποντο» που «Δικεφάλου του Βορρά» φέρει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ζίβκοβιτς, ο οποίος όπως και στο ματς με την ΑΕΚ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, σκοράροντας και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Αρκετά ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να έχουν αρκετές καλές στιγμές.

Παναθηναϊκός -Άρης 1-2

Ο Άρης κέρδισε για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά στη Λεωφόρο και μάλιστα με ανατροπή, 2-1, βάζοντας ένα τέλος στο αήττητο των πράσινων στο Απόστολος Νικολαϊδης στο πρωτάθλημα και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πήγε προηγούμενος στο σκορ στα αποδυτήρια με 1-0 με το γκολ του Σανκαρέ αλλά και πάλι δεν είχε καλή εικόνα με τον Άρη να έχει τις ευκαιρίες του για γκολ και χαμένο πέναλτι με τον Μάνος το 52′.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους έγινε μια φάση που άλλαξε την εικόνα του αγώνα. Ο Μαουρίσιο έχασε τη μπάλα από τον Τζέγκο και τον πάτησε με αποτέλεσμα να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήσει την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύθηκε την υπεροπλία στο έπακρο και μέσα σε 10 λεπτά γύρισε το παιχνίδι και πήρε τους 3 βαθμούς εξασφαλίζοντας την δεύτερη θέση για μια ακόμη αγωνιστική.

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-1

ΑΕΚ και Αστέρας μοιράστηκαν τις εντυπώσεις όχι όμως και τους βαθμούς σε ένα παιχνίδι που πέρα από τις εναλλαγές του σκορ θα ξεχαστεί πολύ εύκολα. Παρ όλη την κατοχή της μπάλας η ΑΕΚ έδειξε για μια ακόμη φορά να δυσκολεύεται στο κομμάτι της δημιουργίας.

Μόνο με κάποιες μεμονωμένες κινήσεις των παικτών της μπόρεσε να ορθοποδήσει. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε λίγο παραπάνω και προς το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Αστέρα προσπάθησε να κρατήσει την ισοπαλία γυρνώντας πίσω.

Μόνο τότε η ΑΕΚ μπόρεσε να ξεδιπλώσει της αρετές της, ατενίζοντας πλέον πιο αισιόδοξα το μέλλον των Playoffs.

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Ατρόμητο για την 4η αγωνιστική των playouts. Οι Κρητικοί πήραν το προβάδισμα στο 68ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Ντε Γκουζμάν. Οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν στο 90+3′ με κεφαλιά του Χριστοδουλόπουλου σε ένα παιχνίδι με τρομερό φινάλε.

Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης 1 – 0

Μόνο εμφάνιση τελικού δεν έκαναν οι Αγρινιώτες κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης αλλά το πήραν το τρίποντο και παραμένουν ζωντανοί για την παραμονή στη Σουπερλίγκα, αγχώνοντας πλέον και την «Ελαφρά Ταξιαρχία»!

Μια τελική στην εστία είχε όλο το ματς από την οποία προήρθε και το αυτογκόλ που έκρινε την αναμέτρηση.

Βόλος – Γιάννενα 1-1

Περισσότερες τελικές προσπάθειες είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον Βόλο, όταν συνήλθε από τον αρχικό αιφνιδιασμό των γηπεδούχων και όταν βρήκε τον ρυθμό της με το νέο της σύστημα η ομάδα. Μάλιστα από τις 10 τελικές του ΠΑΣ οι 6 ήταν στην εστία, ενώ από τις 6 του Βόλου οι 3 ήταν στην εστία.

Πάντως, από το τελικό αποτέλεσμα δεν αδικείται καμία από τις δύο ομάδες.

Ο αγώνας Λαμίας – Λάρισας θα διεξαχθεί την Δευτέρα 19.04.21 18:30