11η αγωνιστική: Αίσχη, αποτελέσματα και βαθμολογίες!

11η αγωνιστική: Αίσχη αποτελέσματα και βαθμολογίες!

Για μια ακόμη φορά οι οπαδοί της ομάδας του ΠΑΟΚ έγιναν αυτόχειρες στα τελευταία λεπτά του αγώνα και χωρίς ουσιαστικό λόγο πετώντας καπνογόνα και αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας την διακοπή του αγώνα.

Κάποια στιγμή αυτοί οι λίγοι ανεγκέφαλοι γνωστοί /άγνωστοι θα πρέπει να σταματήσουν να ασχολούνται με το άθλημα αυτό, να τους κοπεί το δικαίωμα με κάθε τρόπο να ασελγούν εις βάρος της κάθε ομάδας  και του κάθε ποδοσφαιριστή που βρίσκεται στον χώρο εργασίας του και προσπαθεί την στιγμή αυτή να εργαστεί. Κατά τα άλλα όλα καλά….

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος  6-2

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Κέβιν Σονί που πέτυχε δύο υπέροχα γκολ (7’, 41’) και ετοίμασε ακόμα δύο για τον Ρίτζις Κρέσπι (65’, 67’).

Δύο φορές βρήκε δίχτυα και ο Άντριαν Ριέρα (20’, 90’+2’) για τους γηπεδούχους, με τους Χουάν Μουνίθ (45’+3’) κι Ευθύμη Κουλούρη (84’) να σημειώνουν τα γκολ για την ομάδα του – υπηρεσιακού ελέω κορωνοϊού που «χτύπησε» τον Γιώργο Παράσχο – Παναγιώτη Γκουτσίδη.

Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-0

Ο Απόλλων Σμύρνης και η Λαμία έμειναν στο 0-0 στην βροχερή Ριζούπολη σε ένα παιχνίδι που πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί.

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν ευκαιρίες, με τον Γκαραβέλη να κατεβάζει για λογαριασμό των φιλοξενούμενων δύο φορές τα ρολά.

Και οι δυο χρειάζονταν νίκη για να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Super League αλλά τελικά βολεύτηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας στο 0-0.

Γιάννινα – ΑΕΚ 1-2

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στους “Ζωσιμάδες” ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΚ. Παιχνίδι γεμάτο ένταση από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.

Ο Περέα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Μήτογλου στο 17″ και που μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με το γκολ του Σακχοφ στο 90΄κράτησε καθηλωμένο τον κόσμο που το παρακολούθησε είτε στο γήπεδο είτε στις τηλεοπτικές οθόνες.

Μεγάλη κερδισμένη του παιχνιδιού ήταν η ΑΕΚ, που έφτασε στο τρίποντο (1-2) με ολική ανατροπή και με “χρυσή αλλαγή” του Γιαννίκη.

Παιχνίδι με πολύ ωραίο ρυθμό το σημερινό, με τον ΠΑΣ να κερδίζει πέναλτι στα 17 περίπου δευτερόλεπτα, όταν ο Περέα ανατράπηκε από τον Μήτογλου.

Το VAR έλεγξε τη φάση και μετά από 4 λεπτά διαμαρτυριών από την ΑΕΚ τελικά ο Εραμούσπε εκτέλεσε εύστοχα, μη λαθεύοντας από την άσπρη βούλα για 4η φορά φέτος.

ΟΦΗ – Ιωνικός 2-1

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Ιωνικού στο Ηράκλειο χάρη σε γκολ του Λάμπρου στο 90′ για την 11η αγωνιστική της Superleague και βρέθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Έτσι, οι Κρητικοί ανέβηκαν στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Νίκαιας έμεινε στην 11η θέση με 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα, μπλόκαραν τον Ιωνικό από τα πρώτα λεπτά και έχασε ευκαιρίες με τους Φαν Ντάινεν (5′) και Ντε Γκουζμάν (10′).

Η ομάδα του Νιόπλια συνέχισε να πιέζει και πήρε αυτό που δικαιούταν πριν την ανάπαυλα, καθώς ο Γκαγιέγκος με φοβερό σουτ έκανε το 1-0 στο 43′.

Ολυμπιακός – Βόλος 2-1

Συνεχίζει να είναι μακριά από τον καλό του εαυτό ο Ολυμπιακός. Παρόλα αυτά βρίσκει πάντα τρόπο να ξεκλειδώνει τις αντίπαλες άμυνες και να γυρίζει  παιχνίδια έστω και στο 90΄,που άλλες χρονιές θα είχε “καθαρίσει από το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον Βόλο, όμως με τον Βαλμπουενά να λειτουργεί σαν  μαγικό κλειδί, με εντυπωσιακό γκολ στο 90+1′ επικράτησε 2-1 του Βόλου.

Ο Ελ-Αραμπί είχε ανοίξει το σκορ στο 85′, και ο Φαν Βέερτ είχε ισοφαρίσει στο 88′.

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-0

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός. Τουλάχιστον έτσι λένε τα στατιστικά νούμερα του αγώνα. 12-2 οι κελικες και 69% κατοχή μπάλας δεν είναι τυχαία νούμερα.

Αν και πέρα από αυτό σκοράρει το σέντερ φορ σου δις, τότε κάτι παίρνει πλέον μπροστά.

ΠΑΟΚ – Αρης 0-1

Αλλιώς τα είχε προγραμματίσει ο ΠΑΟΚ, αλλιώς τους ήρθαν αγωνιστικά και άλλη η γνώμη των οπαδών του (αν κάποιος μπορεί να τους ονομάσει έτσι).

Σε ανύποπτη φάση και χωρίς κανέναν απολύτως λόγο οι  γνωστοί /άγνωστοι “κάφροι” του δικέφαλου του βορρά εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο πετώντας καπνογόνα και άλλα πολλά αντικείμενα.

Αυτό που ακολούθησε ήταν η διακοπή του αγώνα από τον Ιρλανδό διαιτητή. Μετά από 40λεπτη σχεδόν διακοπή το παιχνίδι το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Αρη να παίρνει το ροζ χαρτί του φύλλου αγώνα και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Όσο για τον ΠΑΟΚ, θα πρέπει κάποια στιγμή να σπάσει το “απόστημα”, το κομμάτι των οπαδών του που τον ταλαιπωρούν χρόνια τώρα.