ΑΕΚ – Ολυμπιακός (1-1): Ντέρμπυ xxs!

ΑΕΚ - Ολυμπιακός (1-1): Ντέρμπυ xxs!

Τελικά, οι προσδοκίες όλων για καλό ποδόσφαιρο έπεσαν στο κενό. Και πως να μην πέσουν…. πρώτος και κύριος λόγος ο αγωνιστικός χώρος/χωράφι που δεν βοήθησε καθόλου καμία απ’ τις δύο ομάδες.

Δεύτερος και βασικότερος ότι οι δύο ομάδες κατέβηκαν για να μην χάσουν. Και έτσι η μεν ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κερδίσει και ο φιλοξενούμενος Ολυμπιακός δεν ήθελε να χάσει.

Αντικειμενικά  το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο αν και δεν βολεύει κανέναν απ’ τους δύο. Η Ένωση μένει στο -6 από την κορυφή και ο Ολυμπιακός χάνει την ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο και να φτιάξει μαξιλαράκι ασφαλείας που την φετινή χρονιά ίσως φανεί πιο χρήσιμο από ποτέ.

Λιγοστές οι ευκαιρίες και οι καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο εκτός από το γκολ του Βρουσάι στο 56ο λεπτό.

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο με τις δύο ομάδες μάλιστα στις καθυστερήσεις να φτάνουν κοντά στο να πάρουν τη νίκη με τους Τάνκοβιτς και Εμβιλά.

Είχε προηγηθεί η ισοφάριση του Σιμόες στο 80ο λεπτό μετά από καταπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία και αδράνεια του ερυθρόλευκου τερματοφύλακα.

Η μαχητικότητα των παικτών της ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ κρατά τον βαθμό της ισοπαλίας και την μαχητικότητα των παικτών της οδηγό για την συνέχεια  του πρωταθλήματος  και ο Ολυμπιακός επίσης τον βαθμό και την άνεση και χαλαρότητα την οποία τον πήρε σε ένα ντέρμπυ εκτός έδρας.

MVP του αγώνα ο Αντρέ Σιμόες για το πάθος, την ένταση και τα τρεξίματα στο κέντρο, αλλά και για το γκολ της ισοφάρισης που κράτησε όρθια την ΑΕΚ.

Ίσως τα γενέθλιά του ήταν ένα έξτρα κίνητρο γι’ αυτόν μιας και σήμερα κλείνει τα 31 .

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες (86′ Ινσούα), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης (71′ Παουλίνιο), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (70′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάια (71′ Τάνκοβιτς), Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (46′ Ολιβέιρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (46′ Καμαρά), Μασούρας (46′ Φορτούνης), Βρουσάι (82′ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί