9η αγωνιστική: Άλλοι θέλουν… άλλοι μπορούν!

Όλοι αγαπούν το καλό ποδόσφαιρο. Λίγοι όμως μπορούν να το υποστηρίξουν και ακόμη λιγότεροι το κάνουν πράξη. Το σίγουρο όμως είναι ένα: Όταν υποτιμήσεις το αντίπαλο και υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητές σου βάζεις τρικλοποδιά στο εαυτό σου….

Γιάννινα – Παναιτωλικός 3-0

Κάπου θα ξέσπαγε η συσσωρευμένη ενέργεια των παικτών του ΠΑΣ Γιάννινα και επιτέλους το μεγάλο αποτέλεσμα ήρθε!

Ο ΠΑΣ με εμφάνιση που κατά περιόδους ξεσήκωσε τον κόσμο στις κερκίδες, έφτασε στο επιβλητικό 3-0 επί του Παναιτωλικού και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στα Δυτικά! Παράλληλα έδιωξε το άγχος της βαθμολογίας, αφού ήδη έφτασε στους 13 βαθμούς.

ΟΦΗ – Ατρόμητος 2-0

Όλα τα λεφτά για τον ΟΦΗ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, οι Κρητικοί μπήκαν φουριόζοι πόνταραν στην πίεση από νωρίς στο ματς και τους βγήκε.

Ο Ντουρμισάι εκμεταλλεύτηκε μία ασυνεννοησία των Πίριτς και Χατζησαία και προ κενής εστίας δεν μπορούσε να αστοχήσει. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντουρμισάι δεν στάθηκε τυχερός, ούτε εκμεταλλεύτηκε κάποιο λάθος της άμυνας.

Το τελείωμα του ήταν εξαίσιο και έτσι διπλασίασε τα τέρματα, και τα δικά του αλά και της κρητικής ομάδας.

Στο υπόλοιπο τόσο του πρώτου μέρους όσο και του δεύτερου ημιχρόνου ο ουραγός Ατρόμητος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, έχασε ευκαιρίες  αλλά ο ΟΦΗ διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του αποτέλεσμα και πήρε τους βαθμούς την νίκης.

Απόλλων Σμύρνης -ΑΕΚ 2-2

Δύσκολα έβαλε ο Απόλλων Σμύρνης στην ΑΕΚ στη Ριζούπολη, καθώς τιμώρησε τη φλυαρία της και το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ένωση προβλημάτισε με την απόδοσή της και δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της, ενώ ο Απόλλων βρήκε δύο γκολ στις ελάχιστες επισκέψεις του στα καρέ του Στάνκοβιτς. Η Ένωση προηγήθηκε στο 13’ με τον Λιβάι Γκαρσία, αλλά στο 41’ ο Ιωαννίδης ισοφάρισε. Στο 56’ η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Σιμόες, αλλά στο 62’ ο Παμλίδης πέτυχε το 2-1.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη ήταν να ισοφαρίσει στο 80’ με τον Αραούχο.

Ολυμπιακός – Ιωνικός 1-0

Νίκη, έστω και με ένα γκολ είναι νίκη. Αυτό έκανε σήμερα ο Ολυμπιακός στο γήπεδό του. Το μόνο που κρατά είναι οι τρεις βαθμοί. Σε ένα ακόμη φετινό εντός έδρας ματς απέναντι σε θεωρητικά αδύναμο αντίπαλο, ο Ολυμπιακός έπαιξε ακριβώς όσο χρειάστηκε ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Το γκολ του Γιώργου Μασσούρα στο 17ο λεπτό, έκανε όλη τη διαφορά στη νίκη με 1-0 επί του Ιωνικού σε αυτό το ματς της 9ης αγωνιστικής. Κορυφαίος του αγώνα για τους ερυθρόλευκους ο Α. Καμαρά. Καλή απόδοση συνολικά και από τον Ιωνικό που δεν κλείστηκε και είχε τις ευκαιρίες του για ένα γκολ και αυτός.

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία  0-1

Με τη νίκη χωρίς να σκοράρει και εκτός έδρας η Λαμία στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης (1-0) η Λαμία έφτασε τους 9 βαθμούς μετά από εννέα αγωνιστικές και έφτασε τους Αρκάδες στη βαθμολογία της Superleague 1.

Να αναφέρουμε ότι το συγκεκριμένο ήταν το δεύτερο “τρίποντο” των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα, μετά το διπλό επί του Ιωνικού.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3

Η διαφορά των δυο ομάδων ήταν ο Κούρτιτς που μετά την ισοφάριση των πρασίνων με δυο στημένες φάσεις, καθάρισε το ματς και έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το τρίποντο και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας την ώρα που ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στη Λεωφόρο και μένει αρκετά μακριά πλέον από την πρώτη πεντάδα.

Βόλος – Αρης 1-2

Σε έναν αγώνα που τα είχε όλα ο Αρης πήρε δικαίως το τρίποντο και βλέπει πλέον με άλλον αέρα και από άλλη οπτική γωνία τους μέχρι τώρα διεκδικητές του τίτλου ανακατεύοντας την τράπουλα.

Στα επεισόδια του πρώτου ημιχρόνου δοθήκαν 2 κόκκινες κάρτες και διεκόπει το παιχνίδι  για αρκετή ώρα.